М А Т Е М А Т И К А
А Л Г Е Б Р А
Г Е О М Е Т Р І Я
Icon

Для тих, хто хоче знати більше )


МНОЖЕННЯ  В  СТОВПЧИК  ІНАКШЕ


Деякі математичні терміни англійською мовою


Деякі математичні вирази англійською мовою


Короткий російсько-український математичний словник

Функціональні рівняння
Г. Апостолова


Розвиток математичної думки. Історична довідка

Розділи математики: коротка історична довідка

Про трикутники Герона

Трикутниками Герона називають трикутники, в яких довжини сторін і площа — цілі числа. Класичні приклади таких трикутників — трикутники із сторонами 3, 4, 5 і 13, 14, 15.
Перший з них є прямокутним трикутником, тому його площу легко обчислити, вона дорівнює 6. Площу другого, а вона дорівнює 84, можна обчислити за відомою формулою Герона 
де р — півпериметр трикутника; a, b і c — довжини сторін. Власне кажучи, завдяки цій формулі трикутники з цілочисловими довжинами сторін і площею назвали трикутниками Герона.


Джерело: У світі математики. Випуск 19. За редакцією М. Й. Ядренка. Київ 1989

Числа Піфагора

Теорема Піфагора: ca2 + b2
Числа Піфагора (піфагорова трійка) складаються з трьох натуральних чисел ab і c, таких що a2 + b2 = c2. Ці числа зазвичай записують в такому вигляді (abc), і найвідоміший приклад (3, 4, 5). Якщо (abc) числа Піфагора, тоді і (kakbkc) також для будь-якого цілого додатнього kПримітивними Піфагоровими числами називають взаємно прості ab й c.
Назву свою числа отримали через теорему Піфагора, для якої ці числа є розв’язком. Але не всі розв’язки теореми є Піфагоровими числами. Наприклад, трикутник зі сторонами a = b = 1 і c = √2 прямокутний, але (1, 1, √2) не є піфагоровими числами, тому що √2 — не натуральне число. Більше того, 1 і √2 не мають цілого спільного кратного, тому що √2 ірраціональне число. Для c ≤ 100 є лише 16 примітивних Піфагорових трійок:
( 3, 4, 5)( 5, 12, 13)( 7, 24, 25)( 8, 15, 17)
( 9, 40, 41)(11, 60, 61)(12, 35, 37)(13, 84, 85)
(16, 63, 65)(20, 21, 29)(28, 45, 53)(33, 56, 65)
(36, 77, 85)(39, 80, 89)(48, 55, 73)(65, 72, 97)






Точки й лінії пов'язані з трикутником

Є сотні різноманітних побудов для визначення особливих точок всередині трикутника, які задовольняють деякі унікальні умови (дивись в списку посилань перелік статей). Часто необхідно побудувати три прямі, що пов'язані аналогічно із трьома сторонами (вершинами, кутами) трикутника і тоді переконатись, що вони перетинаються в одній точці. Важливим інструментом для перевірки цього є теорема Чеви, яка дає критерії для визначення конкурентності прямих. Подібно до цього, лінії пов'язані з трикутником часто будуються після перевірки, що три аналогічним чином отримані точки є колінеарні — теорема Менелая дає для цього випадку загальний критерій. В цьому розділі приведені тільки такі побудови, що найбільш часто зустрічаються.

Центр описаного кола



Серединний перпендикуляр трикутника — це перпендикуляр, який проходить посередині сторони трикутника. Три серединні перпендикуляри перетинаються в одній точці, яка є центром описаного кола. Діаметр описаного кола можна визначити з теореми синусів.

Виходячи з теореми Фалеса, можна стверджувати, якщо центр описаного кола розміщений на одній із сторін трикутника, тоді протилежний кут прямий. Більше того, якщо центр описаного кола знаходиться всередині трикутника, то трикутник гострокутний, а якщо назовні, то трикутник тупокутний.
Висота трикутника — пряма проведена з вершини і перпендикулярна до протилежної сторони або до продовження протилежної сторони. Ця сторона називається основою трикутника. Точка перетину сторони і перпендикуляра називається основою перпендикуляра. Довжина висоти — це відстань від вершини до основи трикутника. Три висоти перетинаються в одній точці, яка називається ортоцентром трикутника. Ортоцентр лежить всередині трикутника (і відповідно всі основи перпендикулярів лежать в трикутнику) тоді і тільки тоді, якщо трикутник не тупокутний (в ньому жоден з внутрішніх кутів не більший за прямий кут). Дивіться також ортоцентрична система
Бісектриса трикутника — це пряма проведена через вершину, яка ділить відповідний кут на дві рівні частини. Три бісектриси перетинаються в одній точці, інцентрі, центрі вписаного в трикутник кола. Вписане коло — це коло, яке лежить всередині трикутника і дотикається до трьох його сторін. Крім того є ще три важливі кола, зовнівписані; вони лежать за межами трикутника і дотикаються до одної його сторони, а також до продовження інших двох. Центри внутрішнього і зовнішніх вписаних кіл утворюють ортоцентричну систему.


Барицентр — центр мас трикутника
Медіана трикутника — це пряма проведена через вершину і середину протилежної сторони і ділить трикутник на два однакової площі. Три медіани перетинаються в одній точці, яка називається центроїдомтрикутника. Ця точка також центр мас трикутника: якби трикутник був зроблений із дерева, то можна було б тримати рівновагу тримаючи за центроїд. Центроїд ділить кожну медіану у співвідношенні 2:1, наприклад відстань між вершиною і центроїдом вдвічі більша ніж між центроїдом і протилежною стороною.

Коло дев'яти точок
Середні точки трьох сторін і основи трьох висот всі лежать на одному колі, яке називається колом дев'яти точок трикутника. Решта три точки, через які коло отримало свою назву, це середини тієї частини висоти, що лежить між ортоцентром і вершиною. Радіус кола дев'яти точок дорівнює половині описаного кола. Воно дотикається до вписаного кола (в точці Феєрбаха) та до трьох зовнівписаних кіл.


Лінія Ейлера
Центроїд (жовтий), ортоцентр (синій), центр описаного кола (зелений) і центр кола дев'яти точок (червона точка) всі лежать на одній лінії, яка називається лінія Ейлера (червона лінія). Центр кола дев'яти точок лежить на середині між ортоцентром та центром описаного кола, а відстань між центроїдом і центром описаного кола дорівнює половині відстані між центроїдом та ортоцентром.    



Джерело: Вікіпедія
Тисячі шляхів ведуть до помилки, до істини – тільки один.

Жан Жак Руссо

Принцип Діріхле 

Петер Густав Лежен Діріхле – відомий німецький математик. Починаючи з 17років був домашнім учителем, а в 26 став професором Берлінського університету. Йому належать вагомі відкриття у галузі теорії чисел. З ім’ям Діріхле пов’язані задача, інтеграл, принцип, ряди тощо. Лекції Діріхле мали значний вплив на математиків більш пізнього часу
Цей принцип формулюється так: “Якщо п’ятьох зайців розсадити в чо­тири клітки, то принаймні в одній із них опиниться два зайці”.
В україномовній математичній літературі цей принцип називають принципом Діріхле на честь відомого німецького математика Петера Лежена Дірі­хле, який перший із допомогою такого простого твердження отримав глибокі результати про наближення ірраціональних чисел раціональни­ми. В англомовній літературі цей принцип більше відомий як "ріgеоn ргіnсіріе"("піжон прінсіп'є") — “принцип голубів”. Задачі цього розділу не претендують на оригінальність, бо більшість із них уже стала математич­ним “фольклором”, і вже зараз складно встановити їх авторів.


Розгляньмо кілька елементарних задач.


ВПРАВИ НА ПРИНЦИП ДІРІХЛЕ

Закрити



Для тих, хто хоче знати більше )