Д
Дедукція - логічний умовивід від загального до конкретного, від загальних суджень до часткових або менш загальних висновків. У науковому пізнанні дедукція нерозривно пов’язана з індукцією. Дедуктивний метод полягає в тому, що кожне нове твердження виводиться із сукупності раніше встановлених тверджень. Фактично більшість геометричних теорем виводиться дедуктивним методом. Диференціальне числення — розділ аналізу математичного, в якому вивчають властивості похідної, способи її обчислення та застосування до питань дослідження функцій.Діагональ многокутника - відрізок, що сполучає дві несусідні вершини многокутника.Діаметр
- хорда, що проходить через центр кола.
- відрізок прямої, яка сполучає дві точки кола або сфери і проходить через його центр.Дійсні числа - всі додатні, від'ємні числа, нуль, дроби, раціональні та ірраціональні числа. Дійсні числа позначаються літерою “R”.Двогранний кут - кут, який утворюють дві площини, що перетинаються.Декартові координати - два або три числа, які характеризують положення точки на площині або у просторі (абсциса, ордината, апліката).Декартова система координат - сукупність умов, що визначають положення точки на площині або у просторі.Доведення (встановлення, обгрунтування) істинності висловлювання (судження, твердження)
- це логічна дія, в процесі якої істинність даного висловлювання обгрунтовується за допомогою інших висловлювань.
- це ланцюжок правильних висновків, що йдуть від аксіом або раніше доведених теорем до тієї теореми, що доводиться.Доведення від супротивного - доведення, в основі якого лежить допущення, що вірним є твердження, протилежне даній умові.Доданок — операнд операції додавання. Результат операції додавання називається сумою.Додекаедр
— дванадцятигранник.
— це тіло, обмежене дванадцятьма п'ятикутниками. Mає З0 ребер, 20 вершин, у кожній з яких сходиться 3 ребра. Правильний додекаедр є одним з п'яти видів правильних многогранників (платонових тіл). Він обмежений дванадцятьма правильними п'ятикутниками.Доповняльний кут - кут, що доповнює даний кут до 180°.Доповняльні промені - промені, на які точка розбиває пряму.Дотична до кола
- пряма, що проходить через точку кола перпендикулярно до радіуса, проведеного до даної точки.
- пряма, що має одну спільну точку з колом.Дотична площина - площина, яка має з поверхнею єдину спільну точку (точку дотику).Дріб (звичайний дріб, простий дріб) — у математиці це представлення чисел або математичних величин у вигляді результату операції ділення.Дуга кола - частина кола, розміщена між двома будь-якими його точками.
Е
Евристика -
1. Наука, що вивчає закономірності пошуку вирішення завдань.
2. Прийом (правило) пошуку вирішення завдань.Еквівалентний - буквально рівносильний, рівнозначний, рівноцінний. Поняття еквівалентності є узагальненням поняття рівності. Його застосовують, порівнюючи рівняння, нерівності, множини тощо. Два означення (взагалі твердження) називають еквівалентними, якщо кожне з них є наслідком другого.Елементарна математика — математика сталих величин.
Є
В цій секції записів не знайдено.
Ж
В цій секції записів не знайдено.
З
Задача — це виклад вимоги знайти за даними речами інші шукані речі, які перебувають одні з одними і з даними речами в певних співвідношеннях. Отже, задача складається з умови, в якій наведено дані і шукані величини, визначено співвідношення між ними (в явній чи неявній формі), і головного запитання, на яке потрібно дати відповідь. При розв’язуванні задач широко застосовують аналіз і синтез.Замкнена ламана - ламана, кінці якої збігаються.Змінна (змінна величина) - величина, яка приймає різні значення. Зміст поняття - сукупність властивостей, притаманних усім об'єктам даного поняття.Зовнішній дотик кіл - центри кіл лежать по різні боки від їх спільної дотичної.Зовнішній кут
- кут, що утворюється однією зі сторін многокутника і продовженням суміжної сторони.
- кут, суміжний із внутрішнім кутом многокутника при цій вершині.Золотий переріз (перетин, поділ)
– це відношення між двома числами, що дорівнює приблизно 1,618.
– це такий пропорційний поділ відрізка на дві частини, при якому увесь відрізок так відноситься до більшої частини, як більша частина відноситься до меншої (або менший відрізок так відноситься до більшого, як більший до всього).Зрізаний конус - частина конуса, яка утворилася при перетині конуса площиною, паралельною основі.
И
В цій секції записів не знайдено.
І
Ідеальний (абстрактний) об'єкт - неіснуючий реально, але відображає певні властивості (наприклад, форму) деяких реальних об'єктів і служить для наукового вивчення цих реальних об'єктів.
Ікосаедр
- двадцятигранник.
- многогранник з двадцятьма гранями.Індуктивне визначення - таке визначення поняття, яке дозволяє з деяких вихідних об'єктів шляхом застосування до них певних операцій будувати інші об'єкти цього поняття.Інваріант - величина, співвідношення, властивість, що пов’язані з якимось математичним об’єктом і не змінюються при певних перетвореннях. Наприклад, відстань між двома точками на площині не змінюється при перенесенні або повертанні системи координат, тобто є інваріантом відносно цих перетворень, хоч координати цих точок і змінюються.Індукція – метод міркування, дослідження, що ґрунтується на умовиводах від окремих випадків до загального висновку, від окремих фактів до узагальнень. Індукція завжди тісно пов'язана з дедукцією.Інтегрування функції — знаходження первісних функції.Інтервaл — відкритий проміжок між двома дійсними числами (які звуться межами, границями або кінцями інтервалу), тобто, множина дійсних чисел, менших за верхню межу інтервалу та більших за нижню межу інтервалу. Якщо дійсні числа позначаються точками на осі координат, тоді інтервал є відкритим відрізком між цими точками. Ірраціональний – буквально нерозумний. У математиці цей термін вживають у значенні «той, що не має стосунку», «несумірний», «нераціональний».